Kanal Tedavisi Nedir?

01.May.2015 3820 Gösterim 0 Yorum

Diş kanal tedavisi,kanal tedavisi hakkında,kanal tedavisi nedir,kanal tedavisi hakkında herşey
KANAL TEDAVİSİ

Toplumumuzda diş ve diş eti hastalıkları genelde pek ciddiye alınmayan, ciddiye alındığı zaman da etkili tedavi için geç kalınabilen rahatsızlıklardır. Kulaktan dolma bilgiler neticesinde insanların birçoğunda diş hekimi fobisi oluşur. Bu fobinin bir sonucu olarak insanlar diş ve diş etlerinde başlayan hastalıklar henüz başlangıç düzeyindeyken bir uzmana danışmaz aksine şikayetler ciddi boyuta ulaşana kadar beklerler. Fazla ilerlememiş bir diş hastalığını tedavi etmek kolay ve zahmetsizken –ki bazen sadece düzenli ve doğru fırçalamak bile birçok hastalığın tedavisi olabiliyor- ileri seviyelerde tedavi ne yazık ki o kadar da kolay olmuyor.
En sık rastlanan rahatsızlıkların başında çürükler ve iltihaplar gelmektedir, bunların sebebi genel olarak ağız içi hijyenin yeterli seviyede olmamasıdır. Çürüklere erken dönemde müdahale edilirse dolgu tedavisiyle ilerleyişleri durdurulup dişlere olağan fonksiyonları geri kazandırılabiliyor. Eğer hasta diş hekimine başvurmakta gecikmişse çoğunlukla dolgu tedavisi yeterli olmuyor, bu durumda hekimlerin elinde tek çare olarak kanal tedavisi kalıyor.
Dişlerimizin içerisinde pulpa adı verilen damar ve sinirlerden oluşan yapı dişlerin beslenmesini diğer bir tabirle dişlerimizin canlılığını sağlıyor. Pulpa dişlerin içerisindeki kanallarda bulunmaktadır ve tedavisi mümkün olmayan bir şekilde iltihaplandığında doktorlar bu tedaviye başvuruyorlar. İlk olarak iltihaplanmış pulpa özel matkaplar ve eğe adı verilen aletler kullanılarak çıkarılır ve kanalların içerisi tamamen boşaltılır. Daha sonra bu kanallar sodyum hipoklorit, EDTA gibi maddeler kullanılarak dezenfekte edilir ve eklenecek dolgu maddesi için genişletilerek uygun şekil verilir.
Tedavi birden fazla seans şeklinde uygulanacaksa her seans bitiminde enfeksiyonu önlemek için geçici dolgu maddesiyle kapatılabilir. Diş kanallarına uygun şekil verildikten sonra kanallar güta perka veya benzeri biyo uyumlu malzemelerle doldurulur. Dişin yapısı zayıfsa vida benzeri metal veya plastik parçacıklar kanalların içerisine dişi desteklemesi amacıyla eklenebilir. Son olarak doğal görünüm kazandırmak amacıyla dişin görünür kısmı kuron adı verilen malzemeyle kaplanır ve şekil verilir.

 


Bu tedavi halk arasında inanılanın aksine çoğunlukla ağrısızdır, ilk basamak olan pulpanın çıkarılması esnasında hafif bir ağrı hissedilme ihtimali olmasına rağmen uygulanan lokal anestezi neticesinde bu ağrı duyulmaz hale gelir. Daha sonraki basamaklarda dişlerdeki sinirler alınmış olduğu için ağrı hissedilmesi mümkün değildir.

KANAL TEDAVİSİ

Kanal Tedavisi Nedir? yazımız ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest 'de paylaş Google +'da paylaş

Ücretsiz Diyet Listesi İster Misiniz?

E-Mail adresinizi yazın, uzman diyetisyen tarafından detaylı olarak hazırlanmış hazırlanmış olan hızlı kilo vermenizi sağlayacak diyet listesi programını mail adresinize ücretsiz gönderelim!

Yorumlar - 0

Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorumu yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Zayıflama ve Diyet

Kilolara Kalıcı Vedanın Püf Noktaları

Kilolara Kalıcı Vedanın Püf Noktaları

Kilo problemi olan birçok kişi yaptıkları diyet ya da beslenme programlarının kalıcı çözümler üretmediğinden şikayet etmektedir. Bir anda kilo alan ve aldıkları kiloları tekrardan...

Devamı
Yağlarınızı Hazırladığınız Çaylarla Yakın

Yağlarınızı Hazırladığınız Çaylarla Yakın

Vücutta kötü görüntüye sebep olan yağlanma, aynı zamanda yaşamı zor hale de getiriyor. Özellikle şeker tüketimi fazla olduğu zaman, bel ve göbek çevresinde yağlanma, kaçınılmaz...

Devamı
Zayıflamanın En Kolay Yolu: Yoğurt Kürü

Zayıflamanın En Kolay Yolu: Yoğurt Kürü

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak, fazla kilolarından arınmak birçok kişinin hayalidir değil mi? Günümüzde beslenme uzmanlarına giden birçok kişinin verilen diyet listelerine...

Devamı
İsveç Diyeti İle Zayıflama Diyet Listesi

İsveç Diyeti İle Zayıflama Diyet Listesi

Kilo problemi yaşayan kişiler, zayıflamak adına ellerinden geleni yaparak birçok diyet önerilerini uygulamaya çalışmaktadır. Son zamanlarda bir hayli popüler hale gelen İsveç Diyeti...

Devamı