İdeal Kilo Hesaplama

13.May.2016 1882 Gösterim 1 Yorum

İdeal kilonuzu öğrenmek ister misiniz? Aşağıda yer alan kilo hesaplama aracı ile ideal kilonuzu hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Kilo özellikle kadınlar için tarih boyunca en çok problem haline gelen konulardan biri olmuştur. İçinde yaşadığımız çağ ve dönem değiştikçe kadınlarda ideal imaj olarak kabul edilen kilolar da değişmiştir. Rönesans zamanlarında hafif etli butlu bir diğer deyişle ”balık etli” olarak tabir edilen kadınların kilosu ideal olarak görülürken 2000’li yılların başlarında ise model Twiggy ile başlayan ”skinny” akımı doğmuştur. Neredeyse hastalıklı, bir deri bir kemik görünümündeki kadın bedenleri billboard’ları, podyumları ve dergileri süslemeye başlamıştı. Bu dönemin gelmesiyle anoreksiya ve blumia gibi yeme bozuklukları da genç kadınlar arasında hızla yayılan hastalıklar haline gelmiştir.

Her bedenin şekli ve yapısı farklıdır, asıl önemli olan bedenimizin sağlığı için bize uygun olan kiloyu tespit edilmek, o kiloya ulaşmak, ulaştıktan sonra ise ideal kilomuzu muhafaza etmektir. Sizlere ideal kilonuzu hesaplamanız için ideal kilo hesaplama aracı geliştirdik.

İdeal Kilo Hesaplama Testi


ideal kilo hesaplamaCinsiyete göre ideal kilo hesaplama, boya göre ideal kilo hesaplama, yaşa göre ideal kilo hesaplama işlemlerini üstte yer alan form aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl hesaplanır, hesaplama cetveli, ideal kilo verme gibi bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İdeal Kiloya Ulaşmak İçin Yapılması Gerekenler nedir?

 • İdeal kilonuza ulaşmak için ilk olarak hedefinizi belirleyin.
 • Her gün kesinlikle beslenmenizi 3 ana öğün 3 ara öğünden oluşturun.
 • Ana öğünlerde karbonhidrat, protein ve yağ ihtiva eden besinlere yer verin.
 • Aşırı kilo problemi olanların beslenmesinde yoğurdu kesinlikle ihmal etmemeleri gerekmektedir. Çünkü yoğurt, yağ yakma etkisini artıran en etkili gıdalardan biridir.
 • Ayrıca ara öğünlerde ise 1 bardak süt ve 1 porsiyon mevsim meyvesi tüketilmelidir.
 • Spor ve egzersiz yaşamın bir parçası haline getirilmesi sağlık açısından da önemlidir.
 • Aşırı zayıf yada aşırı kilolu olma durumunda muhakkak kişiye özel diyetler uygulanmalıdır.

İdeal Kilonun Üzerinde Olmanın Zararları

 • İdeal kilonun üzerinde olmanın zararları başlangıcında ilk olarak iç organların yağlanması ve işlevlerini yerine getirememesi gelmektedir.
 • Günlük yaşam zorlaşmakta ve hareket kısıtlılığı meydana gelmektedir.
 • Halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve bıkkınlık hali gibi problemler hem ideal kilo altında aynı zamanda üstünde olanlarda görülen sağlık problemlerıdır.
 • Fizyolojik görünüm bozukluğu da yaşanacağı için, ruhsal olarak kişiyi etkilemektedir.
 • Kalp ve karaciğer başta olmak üzere, hayati öneme sahip organ yetersizlikleri ortaya çıkar.
 • Hanımlarda ve erkeklerde kısırlık ortaya çıkar, bebek sahibi olma ihtimali ortadan kalkar.
 • Vücuttaki kas ve yağ denesi bozulacağından yürümek, koşmak, merdiven çıkmak benzer biçimde gmeşhurk aktiviteler bir hayli zorlaşır.
 • Fizyolojik, psikolojik ve toplumsal yönden sağlıklı olmak için ideal kiloya ulaşmak, ideal kiloyu korumak bundan dolayı önemlidir.

İdeal Kilo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kişiye özel boy kilo oranı hesaplanırken kullanılan en yaygın metot vücut kitle endeksi hesabıdır. Bu hesaba göre kişinin boyu, toplam kilosunun karesine bölünür ve elde edilen sonuç ulaşılması gereken ideal aralığı gösterir. Kişinin vücut yapısına göre bu hesaplama değişik gösterebiliyor olsa da ideal sonuç 20-25 arası olarak kabul edilir. İdeal değer ise erkeklerde 22, kadınlarda ise 21 olarak kabul edilmektedir.

Boy kilo endeksine alternatif olarak kişinin bel çevresinin ölçümü de ideal kilo saptanması için yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Yağ dokusunun yoğun olarak depolandığı bölgeler kalça, basen ve göbektir. Kalça ve basene oranla göbekte biriken yağ dokusu kişinin sağlığı için daha büyük bir tehlike oluşturur. Yetişkin bir erkeğin bel çevresi 93 cm.’nin üzerine çıkıyorsa risk oluşmaya başlamış demektir, 102 cm’ye ulaşıyor ise risk oldukça büyüktür. Yetiştin bir adın ise risk 80 cm’de başlar ve 88 cm.’ye ulaştığında tehlike büyür. Bu iki yönteme ek olarak kişinin metabolizmasının çalışma hızının saptanmasın da ideal kilonun belirlenmesinde yardımcı bir faktördür.

Ancak unutulmaması gereken bir şey vardır aynı kilo, yaş, boy ve cinsiyetteki iki insanın ideal kilosu aynı olmayabilir. Kişinin kemik yapısı, genetik faktörleri hatta sporla uğraşıp uğraşmadığı bile ideal kilonun belirlenmesinde önemli faktörlerdir. Sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İdeal Kilo Hesaplama Testi

İdeal Kilo Hesaplama yazımız ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest 'de paylaş Google +'da paylaş

Ücretsiz Diyet Listesi İster Misiniz?

E-Mail adresinizi yazın, uzman diyetisyen tarafından detaylı olarak hazırlanmış hazırlanmış olan hızlı kilo vermenizi sağlayacak diyet listesi programını mail adresinize ücretsiz gönderelim!

Yorumlar - 1

 • selma can
  2016-06-08 04:30:16
  mrb bende ideal kilomu hesapladım 46 kiloyum aşağıdaki gibi çıktı İdeal Kilonuz: 51 Vücut Kitle Endeksiniz: 17.53 Açıklama: Zayıf. ideal kilomun altındaymışım :):)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Zayıflama ve Diyet

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü

Ender Saraç ve İbrahim Saraçoğlu'nun tavsiye ettiği elma sirkesi zayıflama kürü, yağ yakmanızı kolaylaştırarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Elma sirkesi ayrıca mide...

Devamı
Kışın Zayıflama Formülü: Kış Diyeti

Kışın Zayıflama Formülü: Kış Diyeti

Sonbaharın başlaması ve kış aylarının yaklaşması ile birlikte havalar soğumaya başladı. Rafa kaldırdığımız kışlık kalın giysiler alınan fazla kiloları gizlemeye yardımcı olsa...

Devamı
Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Zayıflama yolunda en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biri doğru kalori alımı ve yakımı olarak belirtilebilir....

Devamı
İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilonuzu öğrenmek ister misiniz? Aşağıda yer alan kilo hesaplama aracı ile ideal kilonuzu hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Kilo özellikle kadınlar için tarih boyunca en çok...

Devamı