Dukan Diyeti ile 4 Adımda Hızlı Zayıflama

01.Mar.2015 3380 Gösterim 0 Yorum

Dukan Diyeti ile 4 Adımda Hızlı Zayıflama

En popüler zayıflama yöntemlerinden olan dukan diyeti Fransız diyetisyen Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak kitap haline getirilen bu diyet, 4 ana aşamadan oluşmaktadır. Fazla kiloları olan kişiler, içinde bulundukları aşamalara göre diyet listesi hazırlamalıdır. Dr. Pierre Dukan’a göre, ideal kilo indeksi ile gerçek kilo arasındaki fark ne kadar fazla ise bulunduğunuz aşama o kadar 1’e yakındır. Eğer ideal kilonuz ile gerçek kilonuz arasındaki fark 5-10 arası ise dukan diyet listesini uygularken 4. Aşamadan başlamalısınız. Bu fark arttıkça aşama sayısı azalmalıdır. Ancak kilo problemi olanların uygulaması gereken en önemli adım, hangi aşamada olduğunu bilmesidir.

Kilo vermek için farklı yöntemler, farklı diyet türleri arayan kişiler dukan diyet listesini de deneyerek farkı görebilirler. Ancak dukan diyet listesini denemek için hangi Dukan aşamasında olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Eğer durumunuzu göremiyorsanız, bir diyetisyene başvurarak yardım alabilirsiniz. Dukan diyet listesinin temel amacı, insan sağlığını tehdit etmeden, aç kalmadan gerekli besinleri almaktır. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için yemek yememek, sağlık açısından bir tehdit oluşturur. Uygulanması gereken adım ise, sağlıklı bir diyet listesine tabi olmaktır.

Dukan Diyet Listesinin Aşamaları

İlk aşama seyir aşamasıdır. Eğer bu aşamada iseniz, hızlı kilo vermekten ziyade, dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verme uygulamasına gitmeniz gerekmektedir. 32 adet sebze yemeğinin dahil edildiği bu aşamada, kiloların çoğu dengeli bir şekilde verilmektedir. Diğer aşamalara göre daha uzun süren seyir evresinde, su tüketimi ve yulaflı yiyecekler tüketimini artırmalısınız. Ayrıca bolca spor yapmalısınız. Bu aşamadan günlük verilen kilo ortalama 300 gramdır.

Dukan diyet listelerinin aşamaları her zaman 4’ten başlar. Seyir evresi 4. Aşamadır. 3. Aşama ise pekiştirme diye adlandırılan ve en önemli özelliği kilo vermeyi yaşam tarzı haline getirmenizdir. İlk aşama olan seyir aşamasında dikkat etmeniz gereken yiyeceklere, sebzelere, proteinlere, yulaflara bu aşamada da dikkat etmelisiniz. Ancak haftada bir gün protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Bu aşamadanın kaç gün süreceği net olarak belli değildir. Düzenli uygulamanıza ve ideal kilonuz ile gerçek kilonuz arasındaki farka göre bu aşamayı kaç gün uygulayacağınız değişkenlik gösterir. 12 kilo veren bir kişi, 3. Aşamayı en az 2 ay süreyle uygulaması gerekir.

Dukan Diyetinin Son Aşaması Kalıcı Oturmuşluk

Kilo verenlerin bu aşamada ne kadar başarılı oldukları gün yüzüne çıkmaktadır. Son aşama olan kalıcı oturmuşluk aşamasında katı diyet listeleri yoktur. Herkes insiyatifine göre diyet listesi uygular ve haftanın yalnızca bir günü protein ağırlıklı beslenmelidir. Aşırı yağlı yiyecekler, alkollü içecekler, sigara vb zararlı besinler tüketilmemelidir. Tüm dünya genelinde yararlı olduğu ispatlanmış olan ve diyetisyenlerin de önerdiği dukan diyetinin elbette açıkları da vardır. Mesela her vücudun farklı besin kaynaklarına, farklı davranışlar göstermesi dukan diyetinin bir açığıdır. Bunun yanı sıra maddi külfetin de fazla olması, her öğün belirli yiyecekleri seçmeniz gibi nedenler açıklarındadır. Ancak sağlığı tehdit etmemesi ve kanıtlanmış olan faydaları nedeniyle tüm dünya genelinde milyonlarca insan tarafından kabul görmüş bir diyet listesidir.

Kilo vermek için en önemli etmen, kişinin kararlı olmasıdır ve hangi kilo verme yöntemlerini uygularsa uygulasın kendisine güvenmesidir. Ayrıca aç kalarak kilo verilmediği gibi, çeşitli hastalıklara neden olması da diğer bir bilinmesi gereken etmendir. Eğer kilo vermek istiyorsak, bitkisel yöntemleri de diyet listelerine ek olarak uygulayarak daha hızlı kilo verebilirsiniz.

dükkandiyeti

Dukan Diyeti ile 4 Adımda Hızlı Zayıflama yazımız ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest 'de paylaş Google +'da paylaş

Ücretsiz Diyet Listesi İster Misiniz?

E-Mail adresinizi yazın, uzman diyetisyen tarafından detaylı olarak hazırlanmış hazırlanmış olan hızlı kilo vermenizi sağlayacak diyet listesi programını mail adresinize ücretsiz gönderelim!

Yorumlar - 0

Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorumu yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Zayıflama ve Diyet

Kilolara Kalıcı Vedanın Püf Noktaları

Kilolara Kalıcı Vedanın Püf Noktaları

Kilo problemi olan birçok kişi yaptıkları diyet ya da beslenme programlarının kalıcı çözümler üretmediğinden şikayet etmektedir. Bir anda kilo alan ve aldıkları kiloları tekrardan...

Devamı
Yağlarınızı Hazırladığınız Çaylarla Yakın

Yağlarınızı Hazırladığınız Çaylarla Yakın

Vücutta kötü görüntüye sebep olan yağlanma, aynı zamanda yaşamı zor hale de getiriyor. Özellikle şeker tüketimi fazla olduğu zaman, bel ve göbek çevresinde yağlanma, kaçınılmaz...

Devamı
Zayıflamanın En Kolay Yolu: Yoğurt Kürü

Zayıflamanın En Kolay Yolu: Yoğurt Kürü

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak, fazla kilolarından arınmak birçok kişinin hayalidir değil mi? Günümüzde beslenme uzmanlarına giden birçok kişinin verilen diyet listelerine...

Devamı
İsveç Diyeti İle Zayıflama Diyet Listesi

İsveç Diyeti İle Zayıflama Diyet Listesi

Kilo problemi yaşayan kişiler, zayıflamak adına ellerinden geleni yaparak birçok diyet önerilerini uygulamaya çalışmaktadır. Son zamanlarda bir hayli popüler hale gelen İsveç Diyeti...

Devamı