Diyabet Nedir Belirtileri?

21.Şub.2015 3125 Gösterim 0 Yorum

Bu haftaki yazımızda diyabet hastalığı halk dili ile “Şeker Hastalığı Nedir Belirtileri Neledir” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Şeker Hastalığı (Diyabet) kan şekeri yüksekliği ile seyreden bir metabolizma hastalığıdır.Ülkemizde yapılan araştırmaya göre yaklaşık 40 milyon diyabetli hasta olduğu bilinmektedir.Halk arasında Şeker Hastalığı olarak bilinen diyabet bu hastaların yaşamlarını olumsuz etkilemektedir.Diyabet hastaları hastalıklarından dolayı yiyeceklerine ve içeceklerine de dikkat etmelidirler dikkat edilmediği takdirde şekerin yükselmesi sonucu ömür boyu süren kalıcı hastalılara neden olmaktadır.Bazı meyve ve besinlerin dikkatli tüketilmesi ise diyabet hastalığının kontrolünü sağlayıp hastalığa faydalı olacaktır.

DİYABET (ŞEKER HASTALIĞININ) BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • İdrar çıkma sıklığının aniden artması.
  • Fazla İştah ve Aşırı yemek yeme.
  • Gece yatarken İdrar çıkma isteği.
  • Aşırı halsizlik bitkinlik.
  • Yaraların geç iyileşmesi.

Şekere İyi Gelen Meyveler

Diyabet hastalığında faydalı olan çeşitli meyveler bulunmaktadır bunları diyabetle savaşan altı meyve olarak adlandırabiliriz.

Bu meyvelere gelince: Yabanmersini, kızılcık, nar, tarçınlıayva, ahududu, kivi olarak sıralayabiliriz. Saydığımız meyveleri tüketirken ise dozunu kaçırmadan abartıya kaçmadan zararlı olmayacak şekilde tüketmeliyiz. Diyabet hastalığına faydalı yazmış olduğumuz bu altı meyveyi sırasıyla açıklamaya gelirsek.

Yaban mersini diyabet için içeriğinde bulunduğu bileşenler ile vücuttaki şekeri oranını dengeleyip diyabet ile savaşmaktadır. Bir diğer meyvemiz olan kızılcık ise hem bağışıklığı sistemimizi düzenleyen hem de hücrelerimizi yenilemesinden dolayı tercih edilmektedir.

Kızılcığın kurusunun ve şurubunun içinde şeker bulunmasından dolayı diyabet hastalarına pek önerilmemektedir daha çok taze şeklinin tüketilmesi önerilmektedir.

Üçüncü meyvemiz olan nar ise içinde bulunan vitaminlerinden dolayı tüketilmesi önerilmektedir. Bir diğer meyvemiz olan ayva meyveler içinde en önemli sayılacak meyvelerden biri özelikle için de bulunan az şekeri yüzünden diyabet hastaları için son derece uygun bir meyve durumundadır.

Uzmanlar bu meyveyi tüketirken üzerinde tarçınla tüketilmesinin daha çok faydalı olduğunu belirtmektedir. Bu meyve kan şekerinin ılımlı seyretmesinin yanında kan şekerinin ani çıkışlarını da önlemektedir. Sıradaki bir diğer meyvemiz olan ahududu kan şekerini düşürme etkisinin yanında bağışıklığı da güçlendirdiği için önerilen meyveler arasında yer almaktadır.

Ahududu tüketiminde önemli olan husus kullanımında bir çay bardağının geçmemesine dikkat etmek olacaktır. Son meyvemiz olan kivi mineral açısından son derece zengin olmasıyla göze çarpmaktadır. Mineral açısından zengin olması hastalanma riskini de en aza indirmektedir.

Unutmamız gereklidir Diyabet Hastalığı kişinin kendine bakmasını ve dikkat etmesini gerektirmektedir bu yüzden zararlı olan besinlerden uzak durmalı faydalı olanları tüketmeliyiz.

diyabet hastalığı nedir belirtileri

Diyabet Nedir Belirtileri? yazımız ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest 'de paylaş Google +'da paylaş

Ücretsiz Diyet Listesi İster Misiniz?

E-Mail adresinizi yazın, uzman diyetisyen tarafından detaylı olarak hazırlanmış hazırlanmış olan hızlı kilo vermenizi sağlayacak diyet listesi programını mail adresinize ücretsiz gönderelim!

Yorumlar - 0

Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorumu yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Zayıflama ve Diyet

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü

Ender Saraç ve İbrahim Saraçoğlu'nun tavsiye ettiği elma sirkesi zayıflama kürü, yağ yakmanızı kolaylaştırarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Elma sirkesi ayrıca mide...

Devamı
Kışın Zayıflama Formülü: Kış Diyeti

Kışın Zayıflama Formülü: Kış Diyeti

Sonbaharın başlaması ve kış aylarının yaklaşması ile birlikte havalar soğumaya başladı. Rafa kaldırdığımız kışlık kalın giysiler alınan fazla kiloları gizlemeye yardımcı olsa...

Devamı
Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Zayıflama yolunda en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biri doğru kalori alımı ve yakımı olarak belirtilebilir....

Devamı
İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilonuzu öğrenmek ister misiniz? Aşağıda yer alan kilo hesaplama aracı ile ideal kilonuzu hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Kilo özellikle kadınlar için tarih boyunca en çok...

Devamı