Albüminüri Hastalığı Nedir Belirtileri

18.Şub.2015 3554 Gösterim 0 Yorum

Halk arasında aktutma denilen hastalığa günümüz tıp dilin de Albümin hastalığı denilmektedir. Böbreklerin tam olarak işlevini yerine getirememesiyle oluşan hastalık idrarda protein bulunması diye de tanımlanır.

Albümin koyu kıvamlı, suda çözülebilen, açık renkli bir protein türüdür. Kan yoluyla vücuda yerleşir. Tedavi sürecinde vücuttaki proteinin idrar yolu ile atılması önlenir. Böbreklerden alınması gerekir.

Hastalığın ortaya çıkma nedenleri arasında ağır egzersiz hareketleri ve yüksek derece de protein içeren gıdaların tüketilmesi vardır. Albümün böbrek hastalığı olarak nitelendirilmez. Kalp rahatsızlığı olan ateşli hastalık geçiren veya bazı ilaçlar alındıktan sonra da bu hastalık görülebilir. Bunlar harici çok normal hallerde de hastalığın görülme olasılığı vardır.

Albüminüri Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri; kişinin vücudunun belirli yerlerinde şişmelerin meydana gelmesi, aşırı yorgunluk ve halsizliktir. Oturuş ve kalkış pozisyonlarına göre hastalık belirginleşir veya kaybolur. Yatarken hastalık kaybolurken, ayakta çok net olarak kendini gösterir.

Tedavi yöntemi olarak idrar söktürücü ve süt kullanılır. Bu sıvılar harici hastanın birşeyler yemesi ve içmesi engellenir. Özellikle katı yiyecekler ve sudan uzak tutulur. Su ihtiyacı doktor kontrolüne alınarak hastaya verilir. Hastanın yiyebileceği gıdalardaki tuz miktarı ve baharat miktarı minimuma indirilir.

Özellikle gebelik esnasında hastanın idrarında sürekli olarak albümin aranmalıdır. Çünkü gebelik sırasında hastalığın farkına varılması ve teşhisin konması tedaviyi kolaylaştırır ve ortaya çıkabilecek olan komplikasyonların önüne geçilir. Ciddi bir hastalık olması nedeniyle kesinlikle doktor gözetimi altında tedavisi yapılmalıdır. Tedavi aşamasında mümkün olduğu kadar çok süt içilmelidir. Gıda takviyesi, başlamadan önce hasta gerekli tetkiklerden geçmeli, vücutta varsa eğer şişliklerin geçmiş olması gerekir.

Buraya kadar herşey normal ise hastaya muhallebi veya patates püresi gibi gıdaların ek olarak verilmesinde hiç bir sakınca yoktur. İleriki seviyelere gelindiği zaman tuzsuz ekmekte verilen gıdalara eklenebilir. Kahve ve aşırı miktarda su tüketilmesi engellenmelidir. Hastalığın seyir halinin olumlu veya olumsuz gittiğini anlamak için her 24 saatte bir idrar testi yapılır. İdrardaki albümin miktarı kontrol edilir.  Eğer azalma görüldüyse tedavinin doğru ve başarılı bir tedavi olduğunu söylememiz mümkündür.

Albüminüri hastaılığı belirtilerini taşıyor veya şüpheleniyor iseniz en yakın zamanda uzman bir doktora gidip muayene olmalısınız.

Albüminüri Hastalığı Nedir Belirtileri

Albüminüri Hastalığı Nedir Belirtileri yazımız ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest 'de paylaş Google +'da paylaş

Ücretsiz Diyet Listesi İster Misiniz?

E-Mail adresinizi yazın, uzman diyetisyen tarafından detaylı olarak hazırlanmış hazırlanmış olan hızlı kilo vermenizi sağlayacak diyet listesi programını mail adresinize ücretsiz gönderelim!

Yorumlar - 0

Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorumu yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Zayıflama ve Diyet

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü

Elma Sirkesi Zayıflama Kürü

Ender Saraç ve İbrahim Saraçoğlu'nun tavsiye ettiği elma sirkesi zayıflama kürü, yağ yakmanızı kolaylaştırarak zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Elma sirkesi ayrıca mide...

Devamı
Kışın Zayıflama Formülü: Kış Diyeti

Kışın Zayıflama Formülü: Kış Diyeti

Sonbaharın başlaması ve kış aylarının yaklaşması ile birlikte havalar soğumaya başladı. Rafa kaldırdığımız kışlık kalın giysiler alınan fazla kiloları gizlemeye yardımcı olsa...

Devamı
Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz? Zayıflama yolunda en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biri doğru kalori alımı ve yakımı olarak belirtilebilir....

Devamı
İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal kilonuzu öğrenmek ister misiniz? Aşağıda yer alan kilo hesaplama aracı ile ideal kilonuzu hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Kilo özellikle kadınlar için tarih boyunca en çok...

Devamı