Albüminüri Hastalığı Nedir Belirtileri

18.Şub.2015 3718 Gösterim 0 Yorum

Halk arasında aktutma denilen hastalığa günümüz tıp dilin de Albümin hastalığı denilmektedir. Böbreklerin tam olarak işlevini yerine getirememesiyle oluşan hastalık idrarda protein bulunması diye de tanımlanır.

Albümin koyu kıvamlı, suda çözülebilen, açık renkli bir protein türüdür. Kan yoluyla vücuda yerleşir. Tedavi sürecinde vücuttaki proteinin idrar yolu ile atılması önlenir. Böbreklerden alınması gerekir.

Hastalığın ortaya çıkma nedenleri arasında ağır egzersiz hareketleri ve yüksek derece de protein içeren gıdaların tüketilmesi vardır. Albümün böbrek hastalığı olarak nitelendirilmez. Kalp rahatsızlığı olan ateşli hastalık geçiren veya bazı ilaçlar alındıktan sonra da bu hastalık görülebilir. Bunlar harici çok normal hallerde de hastalığın görülme olasılığı vardır.

Albüminüri Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri; kişinin vücudunun belirli yerlerinde şişmelerin meydana gelmesi, aşırı yorgunluk ve halsizliktir. Oturuş ve kalkış pozisyonlarına göre hastalık belirginleşir veya kaybolur. Yatarken hastalık kaybolurken, ayakta çok net olarak kendini gösterir.

Tedavi yöntemi olarak idrar söktürücü ve süt kullanılır. Bu sıvılar harici hastanın birşeyler yemesi ve içmesi engellenir. Özellikle katı yiyecekler ve sudan uzak tutulur. Su ihtiyacı doktor kontrolüne alınarak hastaya verilir. Hastanın yiyebileceği gıdalardaki tuz miktarı ve baharat miktarı minimuma indirilir.

Özellikle gebelik esnasında hastanın idrarında sürekli olarak albümin aranmalıdır. Çünkü gebelik sırasında hastalığın farkına varılması ve teşhisin konması tedaviyi kolaylaştırır ve ortaya çıkabilecek olan komplikasyonların önüne geçilir. Ciddi bir hastalık olması nedeniyle kesinlikle doktor gözetimi altında tedavisi yapılmalıdır. Tedavi aşamasında mümkün olduğu kadar çok süt içilmelidir. Gıda takviyesi, başlamadan önce hasta gerekli tetkiklerden geçmeli, vücutta varsa eğer şişliklerin geçmiş olması gerekir.

Buraya kadar herşey normal ise hastaya muhallebi veya patates püresi gibi gıdaların ek olarak verilmesinde hiç bir sakınca yoktur. İleriki seviyelere gelindiği zaman tuzsuz ekmekte verilen gıdalara eklenebilir. Kahve ve aşırı miktarda su tüketilmesi engellenmelidir. Hastalığın seyir halinin olumlu veya olumsuz gittiğini anlamak için her 24 saatte bir idrar testi yapılır. İdrardaki albümin miktarı kontrol edilir.  Eğer azalma görüldüyse tedavinin doğru ve başarılı bir tedavi olduğunu söylememiz mümkündür.

Albüminüri hastaılığı belirtilerini taşıyor veya şüpheleniyor iseniz en yakın zamanda uzman bir doktora gidip muayene olmalısınız.

albuminuri-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi

Albüminüri Hastalığı Nedir Belirtileri yazımız ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Pinterest 'de paylaş Google +'da paylaş

Ücretsiz Diyet Listesi İster Misiniz?

E-Mail adresinizi yazın, uzman diyetisyen tarafından detaylı olarak hazırlanmış hazırlanmış olan hızlı kilo vermenizi sağlayacak diyet listesi programını mail adresinize ücretsiz gönderelim!

Yorumlar - 0

Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorumu yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Zayıflama ve Diyet

Kilolara Kalıcı Vedanın Püf Noktaları

Kilolara Kalıcı Vedanın Püf Noktaları

Kilo problemi olan birçok kişi yaptıkları diyet ya da beslenme programlarının kalıcı çözümler üretmediğinden şikayet etmektedir. Bir anda kilo alan ve aldıkları kiloları tekrardan...

Devamı
Yağlarınızı Hazırladığınız Çaylarla Yakın

Yağlarınızı Hazırladığınız Çaylarla Yakın

Vücutta kötü görüntüye sebep olan yağlanma, aynı zamanda yaşamı zor hale de getiriyor. Özellikle şeker tüketimi fazla olduğu zaman, bel ve göbek çevresinde yağlanma, kaçınılmaz...

Devamı
Zayıflamanın En Kolay Yolu: Yoğurt Kürü

Zayıflamanın En Kolay Yolu: Yoğurt Kürü

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak, fazla kilolarından arınmak birçok kişinin hayalidir değil mi? Günümüzde beslenme uzmanlarına giden birçok kişinin verilen diyet listelerine...

Devamı
İsveç Diyeti İle Zayıflama Diyet Listesi

İsveç Diyeti İle Zayıflama Diyet Listesi

Kilo problemi yaşayan kişiler, zayıflamak adına ellerinden geleni yaparak birçok diyet önerilerini uygulamaya çalışmaktadır. Son zamanlarda bir hayli popüler hale gelen İsveç Diyeti...

Devamı